Varuje pred vremenskimi uplivi, pri cestnem kolesarstvu zmanjšuje zračni upor. Naj bo čimbolj tejlirana po telesu. Narejena naj bo iz zelo kvalitetnih materialov, ki omogočajo koži, da »diha«, v smislu odvajanja znoja in odvečne toplote. Pri nižjih temperaturah uporabljamo majico z dolgimi rokavi in dodaten kolesarski anorak; pri zelo nizkih temperaturah pa windstopper. Pri gorskem in downhill kolesarstvu ima majico zaščitno vlogo ob padcih in je zato ustrezno podložena na ramenskem obroču in komolcih.
Pri cestnem kolesarstvu so hlače oprijete, da s tem zmanjšujejo upor zraka med vožnjo. Pri gorskem in predvsem downhill kolesarstvu imajo hlače v prvi vrsti zaščitno vlogo v primeru padcev, zdrsov in odrgnin. Kolesarske hlače imajo ustrezen vložek za sedenje na kolesarskem sedežu; ločimo ženske, moške in uniseks vložke.
Kolesarska čelada ščiti glavo med vožnjo. Čelada mora biti ustrezne velikosti in ustrezno nastavljena, da ni preozka ali preohlapna.
Varujejo pred insekti in premočno sončno svetlobo. Ni nujno potrebno, da so kolesarska.
Obstajajo letne in zimske kolesarske rokavice. Z letnimi je ob toplejšem vremenu oprijem krmila veliko udobnejši, medtem ko zimske preprečujejo, da bi vas zeblo v roke.
Kolesarski čevlji imajo trde podplate, da se sile prenašajo direktno na pedala. Poleg tega so kolesarski čevlji na zgornjem sprednjem delu ojačani, da se sprednji del stopala ne razširi po širini ob pritisku stopala na pedalo. S tem kolesarski čevelj ščiti stopalo, gleženj in koleno. Sodobni čevlji se že toplotno obdelujejo, saj se tako čevelj v celoti prilagodi vaši obliki stopala.
Pred, med in po vožnji morate uživati tekočino, saj se telo med naporom znoji in izloča tekočino. Izredno pomembna je izbira ustrezne tekočine. V primeru večjih naporov mora biti obvezno izotonična. Pijača je ob toplem vremenu hladna, ob hladnem pa topla. Priporoča se uporaba termobidonov.
Meri hitrost in ima lahko še več dodatnih funkcij; povprečna hitrost, maksimalna hitrost, št. obratov pedal, lahko je povrzan z GPS-om in pulzmetrom.
Zelo priporočljiv za uporabo je ob rednem kolesarjenju. Ključne funkcije so maksimalni pukz, povprečni pulz in minimalni pulz. Priporočene funkcije so GPS, višinomer, aerobni prag in anaerobni prag.
Rezervna zračnica, orodje za zamenjavo zračnice, tlačilka; nekaj denarja, mobitel.
Ne smemo zanemariti pomembnosti fine nastavitve kolesa glede na morfološke značilnosti uporabnika. Ta nastavitev je pogosto zanemarjena, prepreči pa lahko veliko manjših mikro poškodb, okvar in manjših bolečin.